-
Kone lakkasi tunnistamasta SD ja CF-kortteja?
Eilen illalla siirsin CF-kortiltani kuvia SD-kortilleni. Suljin koneen. Otin kortit irti.
Yritin päästä Linux-läppäriltä käsiksi SD-korttiin, mutta kone ei tunnistanut korttia. Kummastelin asiaa hetken ja menin nukkumaan.
Tänään käynnistäessäni pöytäkoneen tuli ilmoitus, ettei Windows (XP) voinut käynnistyä normaalisti. Tällöin kortit olivat koneessa kiinni. Käynnistin uudelleen ilman, ja aukesi normaalisti. Nyt kuitenkaan edes Windows-kone ei tunnista näitä kortteja.
Miten koneen saisi pakotettua tunnistamaan kortit uudestaan?
Yksi vastaus
-
Ota kortinlukija irti emosta ja käynnistä ilman sitä. Sitten sammutat koneen ja laitat takas kiinni emoon ja käynnistät koneen.
Vastaa kysymykseen
Huom! Ethän vastaa pelkällä linkillä. Vaikka vastaus kysymykseen löytyisikin linkin takaa, tiivistä sen sisältö tähän, jotta lukijan ei tarvitse siirtyä toiseen palveluun saadakseen tarkan vastauksen kysymykseensä.